Hyvää alkanutta kaikille jäsenillemme!

Vaalijulisteista ylimääräistä työtä
Alkuvuosi meni tiiviisti Pekka Haaviston presidentinvaalikampanjan paikallisissa järjestelytehtävissä. Vaalijulisteisiin kohdistuva ilkivalta oli ennennäkemätöntä verrattuna aiempiin vaaleihin. Revittyjä julisteita sai käydä korjaamassa niin Riihimäellä kuin Hausjärvellä useampaan eri otteeseen. Tämä on todella turhauttavaa kaikille meille vapaaehtoistoimijoille, jotka teemme näitä hommia puhtaasti omalla ajalla, työn, perheen ja muun elämän ohella vapaaehtoisesti. Meillä olisi paljon tarpeita muun laiselle vihreälle paikalliselle ja seutukunnalliselle toiminnalle, mutta aika ja energia menevät suurelta osin ilkivallan korjaamiseen. Kokemuksesta suivaantuneena tein Riihimäen kaupungin valtuustossa valtuustoaloitteen vaalijulistetelineiden sijoittelun nykytilan arvioinnista ja uudelleen organisoinnista. Julistetelineitä ei tarvita niin paljoa (Riihimäellä 16 eri kohdetta) ja niitä ei tarvita kaupungin sisääntuloväylillä, vaan lähellä ennakkkoäänestys- ja äänestyspaikkoja ja ikäihmisten palveluasumista. Toivottavasti valtuustoaloitteen myötä asiaan tulee jotain helpotusta. Asiaa on lisäksi edistetty aktiivisesti meidän toimijoiden kautta niin lautakunnissa kuin keskusvaalilautakunnassakin.

Toimistomme on muuttanut
Vihdoin ja viimein Riihimäen Voimalan kulttuurikeskussuunnitelmat ovat nytkähtäneet eteenpäin. Tämän johdosta meidän yhdistyksen vuokrasopimus purettiin ja jouduimme etsimään yhdistyksellemme uudet tilat. Löysimme uudet tilat Riihimäeltä KT-talosta (Hämeenkadun ja Temppelikadun kulma), mistä vuokrasimme huoneen yhdistyksen tavaroille. Vuokraan kuuluu kokoustilan käyttöoikeus.

Eurovaalit touko-kesäkuussa
Seuraavat vaalit ovat eurovaalit, jotka järjestetään touko-kesäkuussa. Vaalivirkailijat ilmoitettu kaupungille. Vihreillä on laaja ja monipuolinen lista ja lisää nimiä julkaistaan vielä myöhemmin: https://www.vihreat.fi/eurovaalit-2024/?kieli=fi&vaali=europarlamenttivaalit-2024&alue=fin 

Ehdokkaaksi kunta- ja aluevaaleihin?
Seuraavat kunta- ja aluevaalit käydään keväällä 2025. Nyt jos koska on tärkeää aktivoitua poliittisesti. Nykyinen kurjistamispolitiikka on vastoin kaikkea sitä mikä meille on tärkeää. Oikeudenmukaisuuden, tasa-arvon, sivistyksen, koulutuksen, kulttuurin, eläinten, luonnon ja kestävän kehityksen edistäjiä ja puolustajia tarvitaan kaikilla päätöksenteon eri portailla enemmän kuin koskaan. Asiat ovat liian tärkeitä hukattavaksi! Ilmoittaudu ehdokkaaksi: anne.lindgren@luukku.com. Hallitus käsittelee hakemukset ja hyväksyy ehdokkaat ehdolle. Ehdokkaiden lisäksi etsimme myös jo nyt vaalivirkailijoita, koska esteellisyysasiat korostuvat näissä vaaleissa.

Hallituksen kokous 17.3.2024 klo 15-17 (KT-talo / Teams)
Oletko kiinnostunut aktiivitoiminnasta yhdistyksessä tai olisiko sinulla ideoita toiminnan kehittämiseen? Seuraava hallituksen kokous järjestetään KT-talolla, mutta halutessasi voit osallistua siihen myös Teamssilla. Hallituksen kokoukset ovat avoimia kaikille jäsenillemme. Kokouksessa suunnitellaan mm. tupareita ja kevätkokouksen ajankohtaa. Pohditaan myös eläinpoliittinen eurovaalitilaisuuden järjestämistä Riihimäelle. Ilmoittaudu kokoukseen: anne.lindgren@luukku.com

Oma Hämeen palveluverkkosuunnitelma
Aluevaltuustossa käsittelyyn tulee alueemme palveluverkko. Näin jälkikäteen oli onnekasta, että saimme ennen hyvinvointialueuudistusta terveyskeskuksen alla palautettua palvelutoiminnan niin Lopelle kuin Hausjärvelle. Hyvinvointialuejohtajan äskettäin julki tulleessa esityksessä Riihimäen palvelukeskuksen lisäksi sekä Lopen että Hausjärven palvelupisteet ovat näillä näkymin säilymässä. Lisätietoa: https://omahame.fi/w/hyvinvointialuejohtajan-esitys-palveluverkkosuunnitelmasta

Ollaan yhteyksissä
Riisvin pj.
Anne Lindgren